Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet

Zapraszamy serdecznie na Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet.

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, by w ten sposób uczcić w czterech największych miastach Dolnego Śląska 100-lecie wywalczenia sobie przez Polki praw wyborczych.

Dokładnie 28 listopada 1918 roku Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stwierdzał, że prawa wyborcze w Polsce, która uzyskała właśnie niepodległość maja wszyscy ,,bez różnicy płci".

Dolnośląski Festiwal Filmowy to możliwość wspólnego obejrzenia wspaniałych filmów opowiadających o niezwykłych kobietach - tych, które walczyły o prawa kobiet przed wieloma laty, ale też całkiem niedawno.

Wałbrzych będzie pierwszym miastem, które odwiedzamy.

W piątek, 23 listopada, w kinie Apollo, pokażemy dwa filmy:
- ,,Boski porządek" - szwajcarski, tegoroczny kandydat do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, opowiadający o Szwajcarkach, które jako ostatnie w Europie, wywalczyły sobie prawa wyborcze w 1971 roku.
- ,,Solidarność według kobiet" (początek godz. 21.00) - dokument autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, opowiadający o Polkach zaangażowanych w opozycję antykomunistyczną w PRL.

Pomiędzy filmami zapraszamy a rozmowę z przedstawicielkami Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres kobiet, w tym jego prezeską Ireną Kamińska oraz wałbrzyszanką Elżbietą Polewską - pełnomocniczkami Kongresu Kobiet na Wrocław i Wałbrzych.

W sobotę 1 grudnia 2018 r. zaprezentowany będzie film Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".

W niedzielę 2 grudnia 2018 r. w ramach Festiwalu zaprezentowane zostaną dwa wybitne filmy:

• ,,RBG” – film dokumentalny prod. USA; świetny dokument przedstawiający postać Ruth Bader Ginsburg, 85-letniej sędzi Sądu Najwyższego przeniesie widzów do Stanów Zjednoczonych i pokaże, że Amerykanki tez nie dostały swoich praw za darmo; reż. Julie Cohen, Betsy West.
- godz. 18.00
• ,,Boski porządek” - komedia obyczajowa o tym, jak Szwajcarki, jako ostatnie w Europie, w roku 1971, wywalczyły sobie prawa wyborcze; szwajcarski kandydat do Oscara w tym roku, w kategorii filmu nieanglojęzycznego; Szwajcaria 2017; reż. Petra Biondina Volpe (początek godz. 21.00)

Pomiędzy filmami odbędzie się dyskusja.

7 grudnia w Legnicy w kinie PIAST oraz w Jeleniej Górze w Kinie Lot zaprezentowane zostaną filmy:

godz. 18.00
,,Siłaczki" - pokaz przedpremierowy pierwszego, polskiego filmu opowiadającego o polskich emancypantkach i sufrażystkach.
Po filmie zaplanowana jest dyskusja z członkiniami Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.

godz. 20.30
,,Boski porządek" - szwajcarski film fabularny o tym, jak Szwajcarki, jako ostatnie w Europie wywalczyły sobie prawa wyborcze.

Festiwalowi towarzyszy moblina wystawa ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki". Przedstawia sylwetki 16 niesamowitych kobiet, które żyły i działały na Dolnym Śląsku, w różnych epokach.
Wystawę współorganizuje Regionalne Przedstawicielstwo komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, należy tylko odebrać sobie darmowe wejściówki, które będą dostępne w kasie kina, na pięć dni przed imprezą.

Dolnośląski Festiwal Kina kobiet jest finansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Patronat medialny nad imprezą objęła Gazeta Wyborcza.

ds
logo_wyborczaeps